Zmiana kształtu oczu – usunięcie zmarszczek nakątnych a krem

Korekcja, Porady, Zmarszczki

Plastyka oczu, inaczej blefaroplastyka, jest często stosowaną praktyką w przypadku opadających powiek, które nadają twarzy zmęczony wygląd i dodają lat. Do operacyjnie usuwalnych fałd zalicza się również zmarszczki nakątne.

Dlaczego korekcja powiek jest ważna?

Tak zwana „fałda mongolska” to pionowa zmarszczka skórna, która przysłania wewnętrzny kącik oka. Im jest większa, tym węższy jest kąt widzenia osoby, która ją posiada. Usunięcie zmarszczek nakątnych jest więc istotne z medycznego punktu widzenia – poprawia wzrok. Zapobiega też pogłębieniu się wady widzenia, która pojawia się wraz z wiekiem, kiedy powieka opada jeszcze niżej pod swoim ciężarem. Dlatego na operację decydują się najczęściej osoby w wieku od 40 do 60 lat. Z drugiej strony korekcja plastyczna powiek pozwala przywrócić im naturalny wygląd. Oczy stają się optycznie większe, co rozpromienia twarz, odświeża wygląd i odmładza.

Za każdym razem potrzeba jest jednak konsultacja z okulistą, który sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Na czym polega usunięcie zmarszczek nakątnych?

Blefaroplastyka przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa około godziny do półtorej. Lekarz wykonuje nacięcia na naturalnych załamaniach powiek górnych, które nie są widoczne przy otwartym oku. Dzięki temu ingerencji chirurgicznej, poza pożądanym efektem, praktycznie nie widać. Przez nacięcia chirurg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic gałki ocznej, wycina nadmiar skóry i nadaje powiece naturalny kształt. Cięcie zszywane jest bardzo cienkimi szwami. Zdejmuje się je po około tygodniu od zabiegu.

Po operacji mogą wystąpić takie symptomy jak: uczucie napięcia powiek, ból oczu, obrzęk, wzmożone łzawienie oczu, duża wrażliwość na światło. Dlatego lekarze sugerują, żeby w czasie rekonwalescencji unikać przebywania słońcu (ewentualnie zakładać okulary przeciwsłoneczne), stosować zimne okłady na powieki w celu pozbycia się obrzęku i siniaków, używać kropli do oczu.
Do dwóch tygodni po operacji pacjent nie powinien nosić soczewek kontaktowych, a kobiety – wykonywać makijażu.

Lekarze nie zalecają również picia alkoholu w czasie pierwszego tygodnia po operacji, a także radzą wstrzymać się od uprawiania sportu przez około trzy tygodnie.

Jak inaczej usunąć zmarszczki nakątne?

Póki co nie ma lepszego sposobu na pozbycie się fałd nakątnych niż operacja. To nadmiar tłuszczu w powiece, nie da się go więc usunąć innymi sposobami do walki ze zmarszczkami – na przykład botoksem czy kwasem. Jedyną opcją jest jego wycięcie i plastyka oczu, która przywróci im naturalny wygląd.

Można również nauczyć się „otwierać oko” za pomocą technik makijażu oczu lub robić ujędrniający masaż twarzy. W tym wypadku nie potrzebny jest zabieg chirurgiczny.

Usunięcie zmarszczek nakątnych a krem

Czy krem jest w stanie pomóc w walce ze zmarszczkami nakątnymi? Problem zmarszczek nie zniknie sam, jednak kremy ściągające czy przeciwzmarszczkowe mogą sobie z nimi nie poradzić. Z pewnością delikatnie pomogą jednak nie zniwelują opadającej powieki.

Bibliografia

1. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
2. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014

Komentarze

5 komentarze

 • Vern

  Odpowiedz

  Kremy oczywiście nie zniwelują tego problemu, na paru forach widziałam, że dziewczyny polecają zabieg, że podobno jest bardzo skuteczny, chociaż czas rekonwalescencji trwa nawet miesiąc.

 • stefa

  Odpowiedz

  Super że o tym piszecie myślałam ze to się nazywa opadająca powieka a jednak nie
  czyli jak mam richevon to spokojnie mogę sobie tym oczy i zmarszczki nakątne smarować nie będzie podrażnień ani chorób od kremu?

 • Viola

  Odpowiedz

  mam pytanie do kobiet ze zmarszczką nakątną – robicie podczas wcierania kremu jakiś masaż czy coś w tym stylu czy go wklepujecie?

  • sówka_pocztówka

   Odpowiedz

   Ja delikatnie masuję. Skóra jest tam cienka więc dużo kremu nie potrzeba i trzeba ostrożnie. Ze trzy miesiące i efekt będzie świetny. Wiadmo że jeśli masz dużą zmarszczkę nakątną czy mimiczną to może to kremowi dłuzej zająć ale generalnie masaż poprawia wchłanianie kremiku.