Zmarszczki nakątne u wcześniaków – dlaczego się pojawiają?

Porady, Przyczyny, Zmarszczki

Po narodzeniu dziecka można zaobserwować u niego takie elementy wyglądu, które można uznać za nienaturalne dla człowieka. Dotyczy to zwłaszcza wcześniaków. Przykładem może być właśnie zmarszczka nakątna, występująca pomiędzy górną a dolną powieką.

Zmarszczka nakątna jest charakterystyczna dla przedstawicieli rasy żółtej, czyli dla Azjatów. W ich przypadku nazywana jest fałdą mongolską. U Europejczyków występuje rzadziej, a jeśli już zostaje stwierdzona, to często świadczy o pewnych chorobach genetycznych.

Jak rozpoznać zmarszczkę nakątną?

Rozpoznanie zmarszczki nakątnej jest stosunkowo proste. Jest to fałd skórny zlokalizowany pomiędzy górną a dolną powieką. Dokładnie można go określić jako fałd, który pokrywa część szpary powiekowej, kończący się na dolnej powiece. Czasami jest umiejscowiony na odwrót – rozpoczyna się na dolnej, a kończy na górnej powiece. Ponieważ jest cechą szczególną Azjatów, można sobie przypomnieć, jak specyficznie wyglądają ich oczy i powieki – mniej więcej w ten sposób objawia się zmarszczka nakątna. Jeśli w dojrzałym życiu borykamy się z opadającą powieką, jest to właśnie wynik występowania tego rodzaju zmarszczki.
Jej występowanie najczęściej wróży choroby genetyczne, takie jak: zespół Downa, Turnera, zespół alkoholowy, płodowy czy zespół kociego krzyku. Bardzo często towarzyszy również wcześniakom, które z taką zmarszczką nakątną się rodzą.

Zmarszczki nakątne u wcześniaków

Pojawiają się dość często i są spowodowane zbyt wczesnym opuszczeniem środowiska życia płodu. Nie jest to w zasadzie nic szczególnego, ponieważ wcześniaki narażone są na wiele innych przypadłości związanych z samym zbyt wczesnym przyjściem na świat. Ten szczególny rodzaj zmarszczki wykształca się u dzieci już wtedy, kiedy znajdują się w brzuchu mamy i nie przyszły jeszcze na świat. Zwykle dzieci rodzą się bez niej, dlatego że zanika ona samoczynnie ok. 3-6 miesiąca lub przed porodem. W przypadku wcześniactwa najprawdopodobniej brakuje czasu na dokonanie się jej zaniku.
Nie ma się czym martwić, ponieważ ten nienaturalny fałd skórny znika samoczynnie, nie wymagając żadnej interwencji ze strony chirurga. Dzieje się tak zwykle do 1. roku życia, kiedy to u dziecka zaczynają się wykształcać chrząstki i kości grzbietu nosa.
Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zgłosić się z tą przypadłością do lekarza. Taka konieczność istnieje zawsze, ponieważ tylko specjalista potrafił będzie jednoznacznie stwierdzić, czym została ona spowodowana. Wykluczy choroby genetyczne, a także dokona badania okulistycznego, aby sprawdzić, czy nie ma do czynienia z tworzącym się zezem pozornym, także występującym u dzieci przy okazji zmarszczki nakątnej. Zobacz, co mogą oznaczać zmarszczki nakątne!

Nieznikające zmarszczki nakątne u wcześniaków

Jeśli zdarzy się tak, że zmarszczka nakątna nie zniknie w okresie niemowlęcym i utrzyma się na długo, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Jest on dość prosty, skuteczny i, co najważniejsze, na trwałe usuwa nieestetyczny i nienaturalny fałd skórny. Po jego wykonaniu należy regularnie kontrolować sytuację powiek u lekarza, który będzie miał ogląd sytuacji i sprawdzi, czy gojenie oraz przejście do stanu naturalnego wyglądu przebiega pomyślnie.

Zmarszczki nakątne u wcześniaków nie są powodem do niepokoju, ponieważ są jedną z wielu cech charakterystycznych dla dzieci, które zbyt szybko opuściły brzuch mamy. Mimo to powinny być poddane kontroli lekarskiej, aby wykluczyć ewentualne choroby genetyczne i zeza pozornego. Zwykle znikają samoczynnie i nie pozostawiają po sobie żadnego śladu.

Bibliografia

1. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014
2. Sadick N.S., Trelles M.A., Nonablative winkle treatment of the face and neck using a combined diode laser and radiofrequency technology, 2005

Komentarze

4 komentarze

 • pina_j

  Odpowiedz

  „Nie oznacza to jednak, że nie trzeba zgłosić się z tą przypadłością do lekarza. Taka konieczność istnieje zawsze, ponieważ tylko specjalista potrafił będzie jednoznacznie stwierdzić, czym została ona spowodowana. ” dobrze że to piszecie. nieważne czy to dotyczy czegoś takiego jak zmarszczka nakątna czy wysypki to nie powinny te wszytskie matki sprawdzać w internecie albo pytać na fejsbuku tylko od razu lecieć do lekarza..

 • dorrottka

  Odpowiedz

  Trochę mnie uspokoiliście. -.-
  Mnie się wydaje że mój 3-mies. synek ma taką zmarszczkę nakątną na lewym oku ale nie wiedziałam że to się moze wiązać z zaburzeniami ..

  • monika

   Odpowiedz

   Kochana koniecznie leć z nim w takim razie do lekarza! być może taka zmarszczka to nic strasznego i sama zniknie tak jak to tutaj jest napisane :**

 • Leabia

  Odpowiedz

  Mój synek miał zmarszczkę nakątną po urodzeniu. Na szczęście po kilku miesiącach zniknęła.
  🙂