Zmarszczki nakątne co oznaczają?

Choroby, Porady, Przyczyny, Zmarszczki

Zmarszczka nakątna (łac. epicanthus) jest pionowym fałdem skóry, który zakrywa oba kąty przynosowe nosa. To cecha charakterystyczna dla dzieci obarczonych chorobami genetycznymi, takimi jak zespół Downa, zespół kociego krzyku czy zespół DiGeorge’a. Można zaobserwować ją również u wcześniaków i dzieci z alkoholowym zespołem płodowym.

Zmarszczki nakątne – co oznaczają?

U dzieci rodzących się z genowymi mutacjami zmarszczka nakątna jest widoczna tak naprawdę od razu. Często zdarza się, że w przypadku wcześniaków zanika – dzieje się tak w wyniku późniejszego ukształtowania się chrząstek i kości nosa dziecka. Przy chorobach genetycznych ta cecha jednak nie znika i może występować razem z zezem pozornym (rodzicom wydaje się, że dziecko ma zeza, jednak w rzeczywistości nie ma wad wzroku).
Występowanie zmarszczki nakątnej może być także powodem zatrzymania się rozwoju środkowej części twarzy, niekiedy jest to tzw. anomalia izolowana – oznacza to, że pojawienie się zmarszczki nakątnej nie spowodowała żaden inny stan patologiczny w organizmie. Zobacz, czy trening twarzy pomoże w pozbyciu się nakątnej.

Zmarszczka nakątna a zespół Downa

Dzieci z zespołem Downa posiadają dodatkowy chromosom 21, mają lekką lub średnio umiarkowaną intelektualną niepełnosprawność. Dziecko obarczone trisomią 21 wygląda charakterystycznie już po urodzeniu – fałd skóry biegnący od górnej do dolnej powieki jest już widoczny, a oczy niemowlęcia swoim kształtem przypominają migdały. Dodatkowo, na tęczówkach dziecka można zauważyć charakterystyczne plamy, nazywane plamkami Brushfielda. Z powodu obecności zmarszczki nakątnej, środkowa część twarzy dziecka może ulec zahamowaniu rozwoju i właśnie dlatego dzieci z zespołem Downa często mają spłaszczony tył głowy.

Zmarszczka nakątna w alkoholowym zespole płodowym

Alkoholowy zespół płodowy, często określany skrótem FAS, jest zespołem zaburzeń, który wywołuje picie alkoholu w ciąży. Na skutek jego spożywania mózg dziecka może ulec poważnym uszkodzeniom, maluch może mieć zahamowany rozwój nie tylko psychiczny, ale również fizyczny. Dzieci z FAS wyróżniają się od swoich rówieśników także wyglądem – mają niesymetryczne twarze, obwód głowy jest mniejszy, oczy są szeroko rozstawione, widoczna jest też zmarszczka nakątna (także w wieku dorosłym). Według statystyk, dzieci z FAS rodzą się częściej niż dzieci z zespołem Downa.

Zmarszczka nakątna a zespół kociego krzyku

Zespół kociego krzyku to choroba genetyczna, dla której charakterystycznym objawem jest płacz dziecka przypominający dźwięki, jakie wydaje kot (stąd właśnie wywodzi się nazwa choroby). Dzieci obarczone zespołem kociego krzyku mają także mała głowę, asymetryczną i okrągłą twarz, małą żuchwę, szeroko rozstawione oczy i zmarszczkę nakątną. Chore dzieci rozwijają się znacznie wolniej niż zdrowe, wraz z biegiem lat uwidacznia się niepełnosprawność intelektualna.

Zmarszczka nakątna a zespół DiGeorge’a

Zespół DiGeorge’a również jest chorobą genetyczną – wywołują ją nieprawidłowości na 22. parze chromosomów. Dziecko obarczone chorobą posiada nie tylko zmarszczkę nakątną, ale również szeroko rozstawione oczy oraz małe małżowiny uszne. Choroba prowadzi do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i immunologicznego.

Bibliografia

1. Rona C., Vailati F., Berardesca E., The cosmetic treatment of wrinkles, 2004
2. Prem Y.W., Moccozet K.L., Magnenat-Thalmann N., Simulating wrinkles and skin aging, 1999