Zmarszczki nakątne a zez. Czy iść z dzieckiem do okulisty?

Choroby, Porady, Zmarszczki

Zmarszczki nakątne występują bardzo często w połączeniu z różnymi wadami genetycznymi (np. zespół Downa). Jednakże wcale nie muszą oznaczać choroby u dziecka. Czasem pojawiają się w początkowej fazie rozwoju a z upływem miesięcy czy lat wygładzają się samoistnie. Może się także zdarzyć i tak, że zmarszczki nakątne pojawią się w połączeniu z zezem pozornym. Kiedy warto udać się do okulisty?

Co to jest zmarszczka nakątna?

Zmarszczka nakątna jest charakterystyczna dla przeważającej ilości mieszkańców Azji i stanowi fałd skórny, który rozciąga się między górną a dolną powieką, przykrywając przyśrodkowy kąt szpary powiekowej. Czasem umiejscowiony bywa także w zewnętrznym kącie powiek. Jest to cecha fizjologiczna ale w przypadku rodzimych mieszkańców naszego kontynentu występuje rzadko, zazwyczaj w powiązaniu z wadami genetycznymi. Znacznie częściej można ją zauważyć u niemowląt i jeżeli dotyczy dzieci zdrowych, to najczęściej ulega wygładzeniu wraz ze wzrostem malucha.

Zmarszczki nakątne a zez – połączenie, które wymaga diagnozy

Zmarszczki nakątne mogą pojawiać się także w połączeniu z zezem (bądź przynajmniej jego złudzeniem). Aby określić rzeczywisty stan zdrowia dziecięcego wzroku, warto udać się do okulisty. Zmarszczka nakątna daje się łatwo odchylić i jeżeli sama nie ulegnie wygładzeniu, to może zostać prawidłowo wyprofilowana za pomocą zabiegu chirurgicznego (na to warto jednak poczekać). W przypadku niemowlaków i małych dzieci zmarszczka nakątna może wywoływać złudzenie zeza. Aby potwierdzić diagnozę, warto wykonać badanie okulistyczne, które jest dla dziecka bezbolesne i może odbywać się w pozycji siedzącej bądź leżącej. Badanie polega na sprawdzeniu wielkości fałdu skórnego, określeniu czy oko domyka się prawidłowo a także zbadaniu reakcji gałek ocznych (zakrywanych naprzemiennie). Do diagnozowania wykorzystywana jest także metoda Hirschberga, która umożliwia określenie kąta zeza, za pomocą naświetlenia rogówki oka. Jeżeli mamy do czynienia z zezem pozornym, to maluch nie wymaga żadnej interwencji lekarskiej. Jeśli jednak, podczas badania wzroku wykazane zostaną nieprawidłowości, to warto jak najszybciej podjąć działania, umożliwiające korekcję i poprawę jakości widzenia.

Czy zmarszczki nakątne mają wpływ na wzrok?

Zmarszczka nakątna występująca jako cecha fizjologiczna u określonych ras oraz jako anomalia izolowana, nie ma negatywnego wpływu na wzrok. Powstała ona w ramach przystosowania się organizmów i ma chronić gałkę oczną przed zimnem oraz rażącym słońcem. Jeżeli występuje u pacjenta, który genetycznie nie jest predysponowany do tego typu cechy fizjologicznej a jednocześnie nie jest powiązana z żadną wadą genetyczną, to bywa traktowana jako defekt kosmetyczny, który nie ma żadnego wpływu na jakość widzenia. Jeśli martwi Cię jej obecność u dziecka i masz wrażenie, iż towarzyszy jej zez, to koniecznie odwiedź okulistę, który potwierdzi lub zaprzeczy podejrzeniom i w razie potrzeby podejmie właściwy sposób leczenia.

Bibliografia

1. Malinowska P., Kujałowicz K., Analysis of a Market Offer of Anti-Wrinkle Cosmetics Intended for Mature Skin Care,

Komentarze

1 komentarze

  • Gari

    Odpowiedz

    Uf … myślałam, że mój syn ma zeza, szczęśliwie okazało się, że to zmarszczka nakątna. Z taką zmarszczką nakątną można żyć, czy to wymaga jakiejś operacji?