Zmarszczki nakątne a leczenie zeza

Korekcja, Porady, Zmarszczki

Bardzo często obecność zmarszczki nakątnej u dziecka sprawia, że rodzice zaczynają podejrzewać zeza. Należy jednak mieć na uwadze, że u niemowląt i małych dzieci często nie stwierdza się prawdziwego zeza, a jedynie zeza pozornego. Przy każdym podejrzeniu wady wzroku u dziecka należy udać się z nim do okulisty, ponieważ jeśli dziecko rzeczywiście ma zeza i nie będzie on leczony, może to spowodować jeszcze większe problemy ze wzrokiem.

Zmarszczka nakątna a zez

Bardzo małe dziecko, urodzone niedawno jeszcze nie zezuje – lekarze mówią, że dopiero po ukończeniu 3. miesiąca życia można stwierdzić obecność wady wzroku. Rodzice często jednak zgłaszają się do lekarza z niemowlęciem i twierdzą, że maluch ma zeza. Zazwyczaj obawy te nie są słuszne, a wrażenie zeza stwarza obecność zmarszczki nakątnej, czyli specyficzna, pionowa fałda skóry, która biegnie od górnej do dolnej powieki. Zmarszczka przykrywa oba kąty przynosowe nosa, a kiedy dziecko ma dodatkowo jeszcze odpowiednio niewykształconą, szeroką nasadę nosa, rzeczywiście może się wydać, że ma zeza. Sprawdź, co mogą oznaczać zmarszczki nakątne!

Zez pozorny przy zmarszczce nakątnej

Takie złudzenie zeza to właśnie zez pozorny. Zmarszczka nakątna, czyli nadmiar skóry znajdujący się przy kącikach oczu, może przesłaniać twardówkę oka – kiedy dziecko patrzy w bok wydaje nam się, że zezuje (choć tak naprawdę nie ma wady wzroku). Zeza pozornego można również zauważyć podczas oglądania zdjęć dziecka. Przy każdym podejrzeniu zeza należy udać się z dzieckiem do okulisty, który przeprowadzi dwa typowe badania:

 • Cover test – polega na zakryciu jednego oka i jednoczesnej obserwacji oka drugiego;
 • Badanie Hirschberga – lekarz naświetla rogówki oczu i obserwuje, jak umiejscawiają się refleksy światła.

Jeśli badania te wypadną dobrze, zeza można wykluczyć.

Zmarszczki nakątne – leczenie zeza pozornego

Zez pozorny to jedynie złudzenie, co oznacza, że z medycznego punktu widzenia dziecko nie ma żadnych wad wzroku. Z tego powodu zez pozorny nie wymaga leczenia – niekiedy zmarszczka nakątna zanika samoistnie, dzięki czemu może również zniknąć złudzenie zeza. Niemniej jednak, wizyta u okulisty jest bardzo ważna i nie należy z nią zwlekać. Panuje powszechne przekonanie, że dziecko do 2. roku życia nie musi być badane okulistycznie – jest ono błędne. Jeśli okaże się, że dziecko rzeczywiście ma zeza, takie odwlekanie wizyty może wywołać poważne konsekwencje, takie jak spadek ostrości wzroku w jednym oku czy też brak widzenia przestrzennego.

Zmarszczka nakątna a zez prawdziwy

W czasie wizyty u okulisty może się okazać, że podejrzenie zeza okazało się prawdziwe. Im wcześniej rozpocznie się jego leczenie, tym lepiej. Celem leczenia jest równoległe ustawienie oczu, uzyskanie jak największej ostrości widzenia w oczach oraz uzyskanie widzenia przestrzennego. Wczesne wyleczenie zeza wpływa pozytywnie również na wygląd dziecka –taka wada wzroku może być źródłem kompleksów lub powodem trudności w nawiązaniu właściwego kontaktu z rówieśnikami w szkole. Sposób leczenia zeza uzależniony jest od wieku, przyczyny jego powstania a także czasu, w jakim został wykryty. Operacja likwidująca zeza nie zawsze jest koniecznością.

Bibliografia

1. Park S.N., Skin aging and antioxidants, 1997
2. Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009
3. Nusgens B.V., Humbert P., Rougier A., Zewnętrzne zastosowanie witaminy C, 2002

Komentarze

5 komentarze

 • Kasia

  Odpowiedz

  Zeza leczy się u lekarza – zmarszczki nakąrnej nie. Kurtyna.

  • Beti

   Odpowiedz

   Ojjj niezgadzam się
   Moja oliwka miała taką zmarszczkę na lewym oku że nic nie widziała i lekarz musiał zrobić zabieg także poco generalizować.

 • Pola-Fasola

  Odpowiedz

  Kurcze tyle ciekawytych wiadomości
  zeczywiscie czasem dzieci którym opada powieka albo rodząsię ze zmarszczkami nakątnymi wyglądają jakby miały zeza nawet ten dzieciak co grał w 6 zmyśle miał coś takiego kojarzycie?

  • patrycja

   Odpowiedz

   No serio, wyszukałam jego zdjęcia i serio tak wyglądął
   Ciekawe czy też miał zabieg jakiś na zmarszczkę nakątną ale chyba kiedyś takich rzeczy sie nie korygowało

 • Blowwi

  Odpowiedz

  „Jeśli okaże się, że dziecko rzeczywiście ma zeza, takie odwlekanie wizyty może wywołać poważne konsekwencje, takie jak spadek ostrości wzroku w jednym oku czy też brak widzenia przestrzennego.”

  No dokładnie. Im szybciej, tym lepiej. Chociaż myślę, że noszenie okularów już od najmłodszych lat też nie jest dobre.