Plastyka powiek – zmarszczki nakątne operacja

Korekcja, Zmarszczki

Zmarszczka nakątna jest pionowym fałdem skóry, który biegnie od górnej do dolnej powieki i zazwyczaj przesłania oba kąty przynosowe oczu. Jej obecność sprawia, że oczy przypominają kształtem oczy azjatyckie, często określane też mianem mongolskich. Jednym ze skutecznych sposobów na jej pozbycie się jest operacja – czy jest ona całkowicie bezpieczna?

Zmarszczki nakątne – operacja

Operacje plastyki powiek przebiegają różnie – ich przebieg uzależniony jest od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Usunięcie zmarszczki nakątnej trwa zazwyczaj ok. 1,5 godziny, operację przeprowadza się pod znieczuleniem miejscowym. W czasie operacji usuwa się nadmiar skóry i redukuje okołogałkowy tłuszcz, dzięki czemu odsłania się tzw. mięsko łzowe, które znajduje się w wewnętrznym kąciku oka. Nacięcia wykonuje się w okolicy miejsc, gdzie powieka naturalnie się załamuje – dzięki temu blizny są praktycznie niewidoczne. Po usunięciu nadmiaru skóry cięcia zszywa się przy użyciu bardzo cienkich szwów.

Zalecenia do przeprowadzenia operacji

Operacji usunięcia zmarszczek nakątnych mogą poddać się osoby, które chcą zmienić wygląd swoich powiek. Często takim operacjom poddawane są dzieci z zespołem Downa lub innymi chorobami genetycznymi, dla których ta cecha jest charakterystyczna. Czasami występowanie zmarszczki nakątnej wiąże się z zezem pozornym, a więc złudzeniem, że dana osoba ma zeza, choć w rzeczywistości nie stwierdzono u niej żadnych wad wzroku. W takiej sytuacji usunięcie zmarszczki nakątnej zlikwiduje ten problem, może też nieco powiększyć pole widzenia. Zobacz, co poleca wirtualnaklinika.pl

Przygotowanie do operacji

Przed operacją należy wykonać odpowiednie badania – morfologia, grupa krwi, czas krwawienia oraz krzepnięcia krwi. Pacjent poddawany operacji musi cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia, a na tydzień przed wyznaczonym terminem powinien unikać palenia papierosów oraz zażywania leków zmniejszających krzepliwość krwi. Sama operacja jest bezpieczna, a jedynymi powikłaniami, jakie mogą wystąpić, są:

  • zasinienie skóry,
  • obrzęk powiek,
  • infekcja.

Efekty po operacji

Tuż po operacji może wystąpić obrzęk powiek, który mija zazwyczaj po upływie kilku dni. Aby zmniejszyć obrzęk i ból, do powiek można przykładać zimne okłady. Po upływie 7 dni od operacji zdejmuje się szwy, a całkowity proces gojenia wynosi zazwyczaj miesiąc. Już po 10 dniach panie mogą wykonywać delikatny makijaż powiek. W tym czasie można też w pełni powrócić do aktywnego życia, jakie prowadziliśmy przed operacją.
Dzięki operacji oko bez zmarszczki nakątnej zyskuje inny kształt, przez co uzyskujemy także bardziej pogodny, a często nawet młodszy wygląd. W przypadku dzieci obarczonych chorobami genetycznymi, przeprowadzenie takiej operacji sprawia, że wyglądem bardziej przypominają swoich zdrowych rówieśników. Efekty operacji utrzymują się przez wiele lat, a stosowanie się do zaleceń lekarza sprawi, że gojenie przebiegnie szybko i bez problemów.

Alternatywa dla plastyki powiek

Niektórzy posiadacze zmarszczek nakątnych nie chcą poddawać się operacji plastyki powiek – znaczenie może mieć tu także cena (ok. 4-5 tysięcy złotych). Czy istnieje skuteczna alternatywa dla operacji?
W okolice zmarszczki nakątnej można np. wstrzyknąć kwas hialuronowy, który powinien nieco podnieść powiekę. Taki zabieg medycyny estetycznej oczywiście nie zlikwiduje całkowicie zmarszczki, ale może bardzo pozytywne wpłynąć na wygląd. Najmniej bolesnym i kosztownym sposobem jest po prostu akceptacja obecności zmarszczki nakątnej, która tak naprawdę nie musi być źródłem kompleksów.

Bibliografia

1. Nusgens B.V., Humbert P., Rougier A., Zewnętrzne zastosowanie witaminy C, 2002
2. Elie M., Kressaty J., Anti-wrinkle hormone-type cosmetic composition, 2009