O czym świadczyć mogą zmarszczki nakątne na powiece u dziecka?

Choroby, Zmarszczki

Zmarszczka nakątna to tak naprawdę pionowy fał skórny, który można zauważyć w wewnętrznych kącikach oczu u człowieka. Ciągnie się od górnej do dolnej powieki i pokrywa przyśrodkowy kąt szpary powiekowej. Zmarszczka nakątna jest uznawana za cechę fizjologiczną – szczególnie widoczną u Azjatów. Niestety, niekiedy tego rodzaju fałd może świadczyć o różnego rodzaju chorobach.

Zmarszczka nakątna – podstawowa wiedza

Niekiedy zmarszczka nakątna nie leży tuż przy nosie, ale ma położenie bliższe skroni i przesłania kąt boczny (tzw. zewnętrzny). Zdarza się, że jej przebieg jest odwrotny – zamiast wygładzać się na dolnej powiece, na niej zaczyna swój bieg i wygładza się dopiero na górnej. Tego typu fałd jest mocno rozwinięty u rasy mongoloidalnej przy poziomej szparze ocznej. U rasy wyżynnej można ją zauważyć, choć nie zawsze (szpara oczna jest często esowata). Zmarszczka nakątna ma charakter wrodzony, bardzo często obserwuje się ją w całej rodzinie.

Zmarszczka nakątna u dziecka

U wcześniaków bardzo często obserwuje się zmarszczki nakątne – to zupełnie normalny objaw i nie należy się nim przejmować. Jeśli jednak dziecko urodziło się w terminie, wówczas tego rodzaju fałd skórny może świadczyć o chorobie wrodzonej. Mowa tu m.in. o zespole Turnera, Klinefeltera oraz Ehlersa-Danlosa. Takie zaburzenia występują jednak stosunkowo rzadko. O wiele częściej zmarszczki nakątne mówią o zespole alkoholowym (FAS), czyli nieuleczalnej chorobie wywołanej przez spożywanie alkoholu przez matkę w okresie prenatalnym. FAS skutkuje spowolnionym rozwojem fizycznym dziecka.

Zmarszczka nakątna a zespół Downa

O czym jeszcze mogą świadczyć zmarszczki nakątne na powiece dziecka? Każdy noworodek z zespołem Downa ma zmarszczkę natkaną – widać ją tuż po urodzeniu. Właśnie przez wzgląd na tego rodzaju fałd skórny oczy niemowlaka przypominają kształtem migdał. Bardzo często zmarszczka nakątna wskazuje na zahamowanie wzrostu środkowej części twarzy – właśnie dlatego chorzy na zespół Downa mają spłaszczony tył głowy. Charakterystycznym objawem są także jasne, lekko wypukłe plamki, które można zauważyć na tęczówkach niemowlęcia. Zobacz też artykuł o autyzmie.

Zmarszczki nakątne u dziecka nie zawsze wskazują na chorobę genetyczną!

Panuje stereotyp, że zmarszczki nakątne na powiece dziecka zawsze świadczą o chorobie genetycznej. Tymczasem tego rodzaju objaw niekiedy samoczynnie ustępuje, wraz z formowaniem się chrząstek grzbietu nosa. Zdarza się także, że zmarszczka nakątna pojawia się wraz z zezem pozornym, czyli takim, gdy tylko wydaje się, iż maluch nie widzi poprawnie (w rzeczywistości pomimo zezowania dziecko obserwuje wszystko prawidłowo).

Żeby zdiagnozować chorobę, konieczne jest dokładne zmierzenie zmarszczki nakątnej (jej długości i szerokości). Zwykle lekarz delikatnie odciąga fałd, żeby uwidocznić zdrowy kąt. Trzeba również sprawdzić, czy szpara powiekowa się domyka. Oczywiście podczas wizyty u okulisty należy także zrobić pełne badanie okulistyczne obu oczu.

Bibliografia

1. Cunningham W.J., Antiwrinkle Products, 2005
2. Jurkowska S., Surowce kosmetyczne, 2005

Komentarze

4 komentarze