Kiedy znikną zmarszczki nakątne?

Korekcja, Przyczyny, Zmarszczki

Zmarszczki nakątne u osób dorosłych najczęściej są problemem natury estetycznej, niekiedy może jednak dojść do sytuacji, w której o przeprowadzeniu zabiegu mogą zadecydować względy medyczne. Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z tą przypadłością jest interwencja chirurgiczna, ale w niektórych przypadkach możliwe jest też zastosowanie wypełnienia.

Zmarszczka nakątna najczęściej pojawia się u niemowląt, choć nie zawsze jest objawem choroby genetycznej. Taka przypadłość bardzo często występuje u wcześniaków lub jest po prostu dziedziczona. W pierwszym przypadku zmarszczka zwykle zanika w wieku 4-5 lat, z kolei u dzieci obciążonych genetycznie może pozostać w formie fałdy skórnej w okolicy przynosowej i powiększyć się w życiu dorosłym.

Problem wyłącznie estetyczny?

Zmarszczki nakątne wpływają na wygląd oczu, znacząco zmniejszając światło szpary powiekowej. Już choćby z tego względu bardzo wiele osób decyduje się na zabieg chirurgiczny. Czasami jednak zdarza się, że bruzda skórna jest na tyle duża, że przesłania znaczny obszar oka.

Z wiekiem problem ten może się pogłębiać, a wpływ na to ma naturalny proces starzenia skóry, która traci swoją elastyczność i sprężystość. W efekcie dochodzi do opadania powieki górnej, co w połączeniu z opadającymi fałdami skóry w przynosowej okolicy oka może wyraźnie ograniczyć pole widzenia. To w dużej mierze powinno wpłynąć na wcześniejszą decyzję o przeprowadzeniu zabiegu, nawet gdy zmarszczka nakątna nie wpływa znacząco na estetykę twarzy.

Kwas hialuronowy lub interwencja chirurgiczna, czyli dwa sposoby na pozbycie się problemu

Zmarszczkę nakątną można wyeliminować na dwa sposoby – poprzez zastosowanie wypełnienia w postaci kwasu hialuronowego lub drogą chirurgicznej zmiany kształtu oka. Najbardziej dogodną metodę ustala lekarz.

Specyfika kwasu hialuronowego sprawia, że substancja ta jest w stanie wiązać znaczne ilości wody. Wypełniacz zaaplikowany w miejscu zwiotczenia skóry znacząco poprawia jej sprężystość, co doprowadza do wygładzenia powierzchni. W przypadku tej metody nie możemy jednak mówić o długotrwałych efektach, bowiem preparat pozostaje w tkankach najdłużej przez 12 miesięcy (w przypadku pierwszego zabiegu).

Chirurgiczna zmiana kształtu oka polega na usunięciu fałdów nakątnych oraz redukcji tkanki tłuszczowej w okolicy okołogałkowej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i zwykle nie trwa dłużej niż 90 minut. Po ustąpieniu obrzęku oko odzyskuje normalny wygląd, a powrót do pełnej aktywności jest możliwy po upływie około 10 dni.

Bibliografia

1. Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008
2. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002

Komentarze

5 komentarze

 • Elire

  Odpowiedz

  Pewnie, nie ma co się obawiać takiej zmarszczki 🙂 I czy ja wiem, czy to jest tak duży problem natury estetycznej … raczej nie, moim zdaniem.

 • Polina

  Odpowiedz

  Mój mąz mnie wyśmiał jak się zaczełam zastanawiać co z naszym maluszkiem jest nie tak i jego oczkami bo miał własnie zmarszczki nakątne okazało się że to choroba genetyczna a też mi nie wierzył.. trrzeba być ostrożnym i wszystko konsultować z lekarzem…

 • ola

  Odpowiedz

  Strasznie współczuję 🙁 dużo siły dla was i dla maluszka :* <3

 • Lauuraaa M

  Odpowiedz

  Ja poszłam do dermatologa żeby mi powiedziałjak usunąć bliznę na brzuchu a on do mnie czy ja nie chce skorygować zmarszczki nakątnej.. 🙂 zrobił mi kwasik i kazał używać dobrych kremów na zmarszczki 🙂