Kiedy zauważyć można zmarszczki nakątne u dzieci?

Choroby, Zmarszczki

Zmarszczki nakątne u dzieci często widoczne są od razu po urodzeniu, ponieważ to cecha charakterystyczna przy chorobach genetycznych. Także dzieci urodzone przedwcześnie posiadają specyficzny, pionowy fałd skóry biegnący od górnej do dolnej powieki, który zakrywa oba przynosowe kąty oka. Czy zmarszczka nakątna może zaniknąć samoistnie?

Zmarszczka nakątna u wcześniaków

Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), mają kilka charakterystycznych cech:

  • obecność zmarszczki nakątnej,
  • duża główka,
  • krótkie i cienkie kończyny,
  • cienka i czerwona skóra (widać przez nią naczynia krwionośne),
  • czasami także brak brwi i rzęs.

Rodzice wcześniaków często obawiają się, że ich dzieci mają zeza – to najczęściej jedynie wrażenie. Kiedy noworodek ma szeroką nasadę nosa i zmarszczkę nakątną, twardówka oka może być częściowo zakryta – tak naprawdę dziecko może nie mieć jakichkolwiek problemów ze wzrokiem. Co więcej, zmarszczka nakątna u wcześniaków najczęściej zanika samoistnie, pod wpływem wykształcania się grzbietu nosa, jego kości i chrząstki. Zazwyczaj dzieje się to po upływie ok. 9-20 miesięcy po urodzeniu.

Zmarszczki nakątne dzieci z chorobami genetycznymi

Zmarszczka nakątna jest cechą typową dla dzieci obarczonych chorobami genetycznymi, a więc:

  • zespołem Downa,
  • zespołem DiGeorge’a,
  • zespołem kociego krzyku,
  • zespołem Turnera.

Dzieci z takimi chorobami rodzą się już ze zmarszczką nakątną i wyglądają inaczej niż zdrowe noworodki. Dodatkowo, posiadanie zmarszczki nakątnej często powoduje również zahamowanie rozwoju środkowej części twarzy, stąd dzieci mają spłaszczony tył głowy (cechę można zaobserwować m.in. u osób z zespołem Downa).

Zmarszczka nakątna – alkoholowy zespół płodowy

Na FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, chorują dzieci, których matki w czasie ciąży piły alkohol. U noworodków obarczonych tą chorobą zmarszczka nakątna także widoczna jest od razu po urodzeniu – ich oczy są ponadto szeroko rozstawione, twarz nie jest symetryczna, a środkowa część twarzy jest płaska. Z biegiem lat zmarszczka może być mniej widoczna, jednak nie zanika – dlatego nawet dorośli z FAS też wyglądają dość charakterystycznie. Dowiedz się, czy pójść z dzieckiem do okulisty.

Zmarszczki nakątne dzieci pochodzenia azjatyckiego

Nie należy zapominać, że zmarszczka nakątna to cecha charakterystyczna również dla osób, które pochodzą z Azji. Ich zmarszczka wygląda jednak nieco inaczej niż ta związana z wadami rozwojowymi i chorobami genetycznymi – rozpoczyna się na krawędzi powieki dolnej i biegnie w górę, ponad powiekę górną. To właśnie przez obecność tak wyglądającej zmarszczki nakątnej Azjaci – zarówno dzieci, jak i dorośli – wyróżniają się na tle innych ras. Noworodki od razu rodzą się ze specyficzną zmarszczką nakątną, która towarzyszy im przez całe życie (choć obecnie coraz popularniejsze stają się operacje likwidujące zmarszczkę, dzięki czemu Azjaci mogą bardziej przypominać wyglądem Europejczyków).

Bibliografia

1. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014
2. Thornefeldt C., Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future, 2005

Komentarze

4 komentarze