Kiedy pojawić się mogą zmarszczki nakątne u niemowlaka?

Choroby, Korekcja, Porady, Zmarszczki

Zmarszczka nakątna to tak naprawdę pionowy fałd skórny, który ciągnie się od górnej do dolnej powieki. Pokrywa on przyśrodkowy kąt szpary powiekowej, co może wpływać na zaburzenia w prawidłowym widzeniu. Zmarszczka nakątna to cecha wrodzona – widać ją od razu po narodzinach dziecka.

Zmarszczki nakątne u niemowlaka – czasami jest to objaw choroby

Zmarszczki nakątne zwykle wywołują panikę u rodziców niemowlęcia. Dzieje się tak z powodu stereotypu, jakoby fałd tego rodzaju zawsze oznaczał chorobę genetyczną. Tego typu pogłoska ma swoje uzasadnienie. Rzeczywiście – zmarszczka nakątna niekiedy związana jest z różnymi zaburzeniami. Tego rodzaju cecha fizjologiczna jest obserwowana u dzieci z zespołem Downa, FAS, zespołem Turnera, zespołem Klinefeltera oraz zespołem Ehlersa-Danlosa. Specyficzny „migdałowaty” kształt oka jest typowym symptomem także dla zespołu kociego krzyku. Choroba ta objawia się także wydawaniem przez dziecko dziwnych dźwięków, przypominających miauczenie kota.

Pojawienie się zmarszczki nakątnej oznacza zaburzony rozwój twarzy dziecka. W zespole Downa oprócz fałdu tego rodzaju często można zauważyć także spłaszczony tył głowy. FAS to choroba wywołana spożywaniem alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Alkohol sprawia, że chrząstki i kości twarzy nie mogą rozwinąć się w odpowiedni sposób.

Czy zawsze zmarszczki nakątne u niemowlaka to powód do niepokoju?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze zmarszczka nakątna jest objawem choroby. Zdarza się, że tego rodzaju defekt nie mówi o niczym groźnym. Zmarszczkę nakątną zawsze można obserwować u wcześniaków. Dzieje się tak dlatego, że dzieci urodzone przed terminem nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętego grzbietu nosa. Z czasem ta różnica się wyrównuje i zmarszczka nakątna zanika samoistnie. Niekiedy tego rodzaju fałd skórny wskazuje na zez pozorny. To bardzo często zgłaszane zaburzenie u okulistów! Zez pozorny to zaburzenie, które polega na złudzeniu dotyczącym nieprawidłowego widzenia przez dziecko. Ze względu na zmarszczkę nakątną wydaje się, że maluch zezuje. W rzeczywistości jednak dziecko widzi wszystko prawidłowo. Przyczyną złudzenia jest nierozwinięta jeszcze buzia dziecka (skóra sprawia, że tęczówki pociechy wydają się nierówne).

Zmarszczka nakątna jest także typowa dla Azjatów. Co prawda u rasy kaukaskiej tego typu cecha zdarza się rzadko, jednakże może się także ujawnić. Zwykle, po pewnym czasie, gdy dziecko nieco podrośnie, zmarszczka nakątna rozprostuje się sama.

Czy zmarszczkę nakątną należy leczyć?

Nie zawsze zmarszczka nakątna wymaga leczenia. Zwykle okuliści każą rodzicom poczekać, aż fałd zaniknie samoistnie. Zdarza się jednak, że zmarszczka nie chce się rozprostować lub zaburza w wyraźny sposób pole widzenia. W takich przypadkach konieczna jest interwencja chirurga. Zabieg jest w stanie w całkowity sposób wyleczyć zmarszczkę nakątną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju interwencja powinna być wykonywana wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu należy wykonać pełne badanie okulistyczne obu oczu. Konieczne jest także zmierzenie fałdu skórnego (jego długości i szerokości). Lekarz w trakcie wizyty wymierzy także szparę powiekową (również jej długość i szerokość) oraz sprawdzi, czy się domyka. Konieczne jest także odciągnięcie fałdu i uwidocznienie prawidłowego kąta widzenia. Oczywiście lekarz w trakcie badania zachowa pełną delikatność.

Bibliografia

1. Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004
2. Jurkowska S., Surowce kosmetyczne, 2005
3. Wojnowska D., Juszkiewicz-Borowiec M., Chodorowska G., Wpływ menopauzy na starzenie się skóry, 2006

Komentarze

6 komentarze

 • Asiulek 8 4

  Odpowiedz

  moja córeczka miała zabiegowo korygowaną powiekę włąśnie w związku ze zmarszczką nakątną która uniemożliwiała jej widzenie. Oczywiście słowa babci „za moich czasów nikt by się tym nie przejmował” musiałam zignorować, no ale na szczęście wszystko jest teraz już w porządku i mała nie ma problemów ze wzrokiem.

 • ewla-skol

  Odpowiedz

  Czyli po usunięciu zmarszczki zez zniknie? Czy taki zabieg jest ryzykowny?

  • Misia

   Odpowiedz

   Zabieg jest prosty , nie ma się co martwić. Zadnego ryzyka nie ma a trzeba o to zadbać i pójść do lekarza żeby zobaczył oczko 🙂 Ne trzeba robić zabiegów na zmarszczki jak się jest dorosłym, ale to jest problem natury estetycznej bardziej. Zdrowie dziecka to priorytet.

 • Junie

  Odpowiedz

  Zawsze się zastanawiałam, dlaczego właśnie u Azjatów pojawia się ta zmarszczka, dziwne …

 • Olcia

  Odpowiedz

  Im więcej czytam o tych zmarszczkach u małych dzieci tym bardziej się boje…..

  • ssyberia

   Odpowiedz

   Olcia a coś zauważyłaś u swojego malucha? Zmarszczka nakątna nie musi oznaczać nic strasznego przecież, nie nakręcaj się od razu .
   Czasami to jest tak jak zmarszczki wokół oczu u kobiet – wystarczy trochę uwagi i pielęgnacji i to zniknie , chcoiaż w przeciwieństwie do zmarszczek mimicznych ta nakątna może się zniwelować sama