Implanty zębowe – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Porady

Implanty zębowe na świecie dostępne są w kilku tysiącach wariatantów, w Polsce stosowanych jest kilkaset ich rodzajów. Co należy wiedzieć nim zdecydujemy się na zabieg?

Implant zęba – czym dokładnie jest?

Implant zęba jest naśladującą korzeń zęba tytanową śrubą. Aktualnie implant zestawiony wraz z koroną stomatologiczną posiada opinię najlepszego i najbardziej bezpiecznego rozwiązania w przypadku utraty zęba. Niestety procedura zakładania implanta zębowego jest dosyć skomplikowana a same implanty nie należą do najtańszych.

Rodzaje implantów – jakie najlepiej wybrać?

Rodzaje implantów wyróżnia się głównie ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Ponadto implanty zębowe różnić się mogą przebiegiem leczenia, w trakcie którego zostają założone.

Implanty tytanowe – cieszące się największa popularnością posiadają wadę w postaci koloru, z biegiem czasu może dojść do osunięcia się linii dziąseł i uwidocznienia srebrno-szarego implantu. Pacjenci, którym zależy na uniknięciu odsłonięcia ciemnego implantu mogą wybrać implanty cyrkonowe, zwane również ceramicznymi. Cyrkon przypomina kolorem ludzką kość, ponadto jest odporny na ścieranie, nie reaguje na zmiany temperatury oraz jest dobrze tolerowany przez organizm.

Oprócz materiału wykonania, implanty zębowe można podzielić ze względu na przebieg zabiegu:

 • implanty jednofazowe – zabieg trwa około godziny i stanowi najbardziej korzystne rozwiązanie w przypadku ubytków w obrębie przednich zębów.  Stomatolog wszczepia implant w tkankę kości a następnie od razu mocuje koronę zębową,
 • implanty dwufazowe – przebieg ich wszczepiania jest bardziej rozciągnięty w czasie. Pierwszy etap leczenia polega na wszczepienia samego implantu, imitującego korzeń zęba. Po zagojeniu się rany stomatolog mocuje koronę na implant lub składa protezę. Proces gojenia się ran po zakładaniu implantu jest czasochłonny, może trwać nawet kilka miesięcy w związku z czym pacjent musi dłużej czekać na efekty leczenia.

Ile kosztuje implant zęba? Od czego zależy cena implantu 

Ile kosztuje implant zęba? Cena implantu zębowego uwarunkowana jest od użytych materiałów a także lokalizacji gabinetu – często usługi świadczone przez stomatologów w małych miejscowościach są znacznie tańsze od tych przeprowadzanych w centrach dużych miast. Łączny koszt implantacji zęba waha się w granicach około 3000 zł do 5500 zł. Pierwszy etap leczenia polegający na konsultacji i wykonaniu zdjęć to około 300 – 500 zł, samo założenie implantu, w zależności od materiału, z jakiego został wykonany to 2000 – 3000 zł.

Ostatni etap polega na założeniu korony zęba, która w zależności od materiału kosztuje 1000 – 2000 zł.

Implant zębowy – przeciwskazania do zabiegu 

Implanty zębów stanowią obecnie najbardziej komfortowy i trwały sposób uzupełniania braków w uzębieniu, nie jest on jednak dostępny dla każdego. Do najczęstszych przeciwwskazań należą wady stomatologiczne uniemożliwające implantację zęba, urazy w obrębie jamy ustnej oraz zapalenie błony śluzowej. Implanty zębowe nie mogą być założone m.in. osobom będącym aktualnie w ciąży, chorym na paratontozę, cukrzycę (jeśli nie została wyrównana), nowotwory czy AIDS. Dodatkowo implanty zębowe nie mogą być założone osobom cierpiącym na zaburzenia  krzepnięcia krwi. Inne przeciwskazania do założenia implantu zęba stanowią alkoholizm, uzależnienie od narkotyków a także młody wiek (proces rozwoju kości musi zostać zakończony, by mogło dojść do implantacji zęba).

Komentarze

16 komentarze

 • janda23

  Odpowiedz

  Dzisiaj byłam na wizycie stomatologicznej i za tydzień będę miała wszczepiany implant zębowy. Na szczęście implant będzie umieszczany w żuchwie i czekają mnie tylko 3 miesiące do czasu odsłonięcia się implantu 🙂 Myślę, że jest to bardzo dobry sposób na zakrycie luk w zębach.

 • Mistrz32

  Odpowiedz

  Ja też niedługo będę musiał zobaczyć się ze stomatologiem. Myślę o założeniu mostu, ale chyba zmienię jednak zdanie i wybiorę opcję z implantem zębowym, ponieważ nie uśmiecha mi się piłowanie sąsiednich zębów

 • eddi

  Odpowiedz

  Kurcze taki implant zębowy to droga sprawa, ale na swoje zęby nie ma co żałować grosza. Zawsze można wybrać tańszą opcję z tytanowym implantem:)

 • klucha2

  Odpowiedz

  Mi się wydaje, że lepiej wydać więcej kasy na implant i wszczepić porządniej firmy niż później chodzić na jakieś dodatkowe konsultacje. Np. nie rozumiem tych promocji na gruponie.. „wszczepienie implantu za 1300zł” ta chyba drewnianego :))

 • marecki00

  Odpowiedz

  Polecam sobie poczytać na temat historii powstawania implantów zębowych. Bardzo ciekawa historia. Można się dowiedzieć jakie wydarzenia prowadziły do ukształtowania się dzisiejszych implantów zębowych:)

 • Pawci0

  Odpowiedz

  Polecam placówkę stomatologiczną K2Dental. Miałem tam wszczepiane 2 implanty. Posiadają profesjonalny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Implanty są najwyższej jakości w przystępnej cenie 🙂

 • Oleg31

  Odpowiedz

  Taki implant zębowy naprawdę fajna sprawa. Szkoda tylko, że taki drogi, ale pewnie materiały wykorzystane do wszczepienia tego implantu i jego zakup również nie jest tanie. Biznes musi się kręcić.

 • Bogdan320

  Odpowiedz

  Byłem wczoraj na zabiegu. Nie ma co się przejmować. Kompletnie nic nie boli. Jeśli coś czujecie to wystarczy powiedzieć, że chcecie więcej znieczulenia i tyle:). Teraz mam trochę spuchniętą japę, ale powiedzieli mi, że to niedługo zejdzie ;d

 • bella

  Odpowiedz

  Różnica w cenie implantów może również wynikać z tego, że implanty zębowe są różnych firm. Mogą to być polskie firmy bądź jakieś zagraniczne.

 • bubol

  Odpowiedz

  Implanty zębowe to przyszłość i inwestycja na lata. Statystyki wskazują, że po 10 latach 95% implantów trzyma się na swoim miejscu.

 • kłoda21

  Odpowiedz

  Wydaje mi się, że jedynym minusem takiego zabiegu jest ciągle otwarta buzia i to np. mnie najbardziej denerwuje w tym wszystkim :D. Ślina mi z buzi leci nawet jak mi ten tą ssawę włoży ;d..

 • manta31

  Odpowiedz

  Ja jak miałem wstawiany implant zębowy to zapłaciłem ponad 4k, ale przynajmniej mam pewność, że wszystko zostało zrobione prawidłowo i implant jest z najwyższej półki:)

 • Madzia213

  Odpowiedz

  Ja musiałam wstawić górną jedynkę po tym jak jadąc na rowerze wpadłam na drzewo.. Cena zabiegu była zaporowa. Odkładałam przez pół roku. Niedawno stomatolog założył mi implant zębowy. Teraz chodzę z tymczasowym wypełnieniem. Już się nie mogę doczekać kiedy mi założy koronę 😀

 • Kamyl

  Odpowiedz

  Ja dzięki utracie zęba przestałem palić :d, ponieważ podczas przyjmowania się implantu zębowego musiałem unikać papierosów aby nie został odrzucony i stomatolog nastraszył mnie,że mogą być jakieś komplikację jak zacznę palić 😀

 • mochito321

  Odpowiedz

  Ciekawe ile zarabia lekarz, który wstawia taki implant zębowy : ))

 • borsukkk

  Odpowiedz

  Mi dwa zęby wykończyła próchnica. Na szczęście w placówce stomatologicznej szybko rozwiązali mój problem wstawiając dwa cyrkonowe implanty. Jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Bardzo dobrze, że takie usługi istnieją 🙂