Kiedy znikną zmarszczki nakątne oka u wcześniaka?

Zmarszczki nakątne to fałdy skórne zlokalizowane pomiędzy górną a dolną powieką. O ile nie zwiastują choroby genetycznej, o tyle nie występują u przedstawicieli rasy innej niż azjatycka. Czasem są cechą charakterystyczną u dzieci, które narodziły się jako wcześniaki.

Czym jest zmarszczka nakątna?

Zmarszczka nakątna jest umiejscowiona w przyśrodkowym kacie szpary powiekowej, a kończy się na powiece dolnej. W niektórych przypadkach odpowiada za opadanie górnej powieki. Jest ona charakterystyczna dla Azjatów, dzięki czemu zyskała drugą nazwę – fałdy mongolskiej. Jeśli zdarza się, że występuje u zdrowych, dorosłych ludzi i nie ma znamion choroby, oznacza, że jest pozostałością po azjatyckich przodkach.
Zmarszczka nakątna czasem daje się zauważyć u dzieci, szczególnie noworodków. Kiedy już po urodzeniu daje się rozpoznać taki rodzaj problemu, najczęściej oznacza on następujące choroby: zespół Downa, zespół Turnera, zespół płodowy, zespół kociego krzyku, zespół alkoholowy czy zespół Klinefeltera. Są to niektóre rodzaje jej występowania.

Skąd zmarszczki nakątne oka u wcześniaków?

W wielu przypadkach dotyczą one także dzieci, które urodziły się za wcześnie. Wcześniaki jeszcze przez kilka lat po urodzeniu borykają się z różnego rodzaju problemami, czasem drobnymi, czasem poważniejszymi. Takim drobnym problemem u wcześniaka może być właśnie występowanie zmarszczki nakątnej. Wówczas nie oznacza ono choroby, ale jest to wynikiem zbyt wczesnego opuszczenia środowiska życia płodu.
Już w okresie życia płodowego wykształcają się zmarszczki. Ponieważ w normalnych warunkach zanikają one w okolicach 3.-6. miesiąca ciąży lub przed porodem, zbyt wczesne przyjście na świat spowoduje anomalie w tym zakresie – dziecko urodzi się z fałdką pomiędzy górną a dolną powieką.
Zmarszczki nakątne oka nie powinny być dla rodziców zmorą. Po pewnym czasie (zwykle do 1. roku życia) znikają one samoczynnie i nie pozostawiają po sobie żadnego śladu ani też nie powracają.
Rodzice sami nie będą potrafili jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną występowania u dzieci zmarszczek nakątnych. Konieczna jest wizyta u lekarza, który profesjonalnie sprawdzi, czy zwiastują one chorobę, czy po prostu trzeba poczekać na ich samoistny zanik. Specjalista zmierzy długość i szerokość szpary powiekowej, a następnie wykona badanie okulistyczne. Tak więc przy jednej okazji sprawdzone zostanie więcej elementów narażonych na ewentualne choroby.
Zmarszczka powinna zniknąć sama do 12. miesiąca życia, czyli mniej więcej w czasie, kiedy zaczną się wykształcać kości i chrząstki tworzące grzbiet nosa. Jeśli nie znikną w okresie niemowlęcym, wówczas trzeba się zastanowić nad koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego, usuwającego defekt już na stałe.

Zmarszczka nakątna u wcześniaka nie powinna być powodem do zmartwień. Jest ona jedną z cech, które towarzyszą zbyt wcześnie urodzonemu dziecku. Znika po pewnym czasie, nie wymagając interwencji chirurgicznej.

Kategorie:

0 Comments

Leave a reply