Kiedy potrzebna jest operacja – zmarszczka nakątna?

Zmarszczka nakątna to nie tylko objaw choroby wśród dzieci – często mają ją również dorośli. Fałdę można usunąć operacyjnie – to pozwoli na przywrócenie oczom prawidłowej pozycji i naturalnego wyglądu.

Czym jest zmarszczka nakątna?

Fałda nakątna to rodzaj opadającej powieki – pionowy przynosowy fałd skóry, który zakrywa tak zwany przyśrodkowy kąt szpary powiekowej, czyli kącik oka. U osoby posiadającej zmarszczkę nakątną często mamy złudzenie zeza, wywołane zniknięciem pod fałdą skóry białej części oka. Jest to deformacja często dziedziczna – ma charakter wrodzony, więc nie można nabawić się jej w późniejszym etapie życia.

Zmarszczka nakątna to cecha charakterystyczna przede wszystkim dla mieszkańców Dalekiego Wschodu – Chińczyków, Japończyków i Koreańczyków – dlatego nazywana jest „fałdą mongolską”. To genetyczne przystosowanie do klimatu – skóra ma chronić narząd łzowy i gałkę oczną przed zimnem, wiatrem i słońcem. Występują również zmarszczki nakątne po zewnętrznej stronie oka, bliżej skroni. To tak zwane „fałdy nordyczne”.

Operacja a zmarszczka nakątna

Zmarszczka nakątna, w zależności od swojej wielkości, może ograniczać pole widzenia. W przypadku dużego stopnia zasłonięcia kąta oka, kiedy osoba ze zmarszczką patrzy w bok, źrenica „chowa się” pod fałdą skóry. Dlatego w takim przypadku należy konsultować się z lekarzem okulistą, który indywidualnie sprawdzi zdolność widzenia oka i może skierować na chirurgiczne skorygowanie powieki. Operacja zmarszczki nakątnej to też dobra opcja dla osób, w których rodzinie pojawiło się wiotczenie skóry twarzy wraz z wiekiem – wtedy zmarszczka może jeszcze bardziej zasłonić oko. Z tego powodu zabiegom poddają się najczęściej osoby w wieku od 40 do 60 lat.

Najczęściej jednak operację wykonuje się ze względów estetycznych. Wśród zabiegów chirurgii plastycznej oczu znajdziemy usuwanie zmarszczki nakątnej. Pozwala to na otwarcie oka, które staje się większe, nie tylko optycznie. Operacja ma na celu przywrócenie oczom naturalnego, owalnego kształtu. Zobacz, czy facefitness pomoże.

Jak wygląda zabieg?

Operacja przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa około półtorej godziny. Nacięcia na powiekach wykonuje się w ich naturalnym załamaniu, dlatego po czasie stają się niemal niewidoczne. Fałdy nakątne likwiduje się poprzez usunięcie spod powieki okołogałkowej tkanki tłuszczowej i precyzyjną plastykę wewnętrznych lub zewnętrznych kątów oczu. Chirurg odsłania wcześniej ukrytą część oka.

Do dwóch tygodni po operacji może pojawić się obrzęk powieki. Zaleca się wtedy stosowanie zimnych okładów. Do tego czasu nie wolno też nosić soczewek kontaktowych i malować oczu. Specjaliści radzą też unikać słońca. Jeśli już musimy już wyjść, powinniśmy założyć okulary przeciwsłoneczne.

Kategorie:

0 Comments

Leave a reply